Największym marzeniem od dawien dawna był drewniany dom

Naszym najskrytszym marzeniem odkąd pamiętam był dom zbudowany z drewna. Naturalny, ekologiczny i totalnie swojski. Działkę na wsi już mamy, teraz trzeba znaleźć odpowiedni projekt.

Dobre miejsce na dom wybudowany z drewna
Gotowe projekty domów drewnianych są dostępne na rynku, jednakże jest to branża dość niszowa. Dom drewniany wymaga odpowiedniego otoczenia, niestety nie będzie wyglądał dobrze pośród miejskich osiedli. Bez wątpienia znakomitym otoczeniem dla drewnianych domów są góry – w tych miejscach znajdziemy domów drewnianych naprawdę mnóstwo. Co jednakże, gdy mamy zamiar zamieszkać w takim domu, a przeprowadzka do gór nie wchodzi w grę? Drewniane domy (może niekoniecznie w stylu zakopiańskim) doskonale będą wyglądać też na wsiach dookoła otoczone zielenią oraz w dość dalekim otoczeniu pozostałych budynków.

Jaki styl budownictwa warto dla siebie?
Zakładając, iż raczej chcemy zostać na nizinach, a w pobliżu są inne starodawne obiekty, z pewnością dobrze byłoby nawiązać do lokalnych tradycji i spróbować niektóre detale architektury wykorzystać w projekcie naszego wymarzonego domu. Trudno tutaj niewątpliwie będzie odszukać gotowy projekt domu, ale solidny projektant z pewnością doradzi nam, jak przerobić projekt już istniejący lub zaoferuje nam unikatowe rozwiązanie. Jeżeli natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma w ogóle żadnych obiektów (lub są one zupełnie niezauważalne, „utopione” w ogrodach), możemy wybrać obiekt w zupełnie dowolnym stylu – przyszłościowe domy budowane z drewna będą wyglądały tak samo dobrze, jak te tworzone na chatki wiejskie czy też drewniane dworki.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru domu z drewna?
Z pewnością przede wszystkim na jakość danego drewna. Jeżeli się na tym wcale nie znamy, lepiej powierzyć budowę takiego domu odpowiedniej firmie budowlanej, zamiast samemu decydować o zakupie surowca. Prócz tego istotne są wszystkie parametry izolacyjne naszego przyszłego domu oraz koszt budowy – gotowe projekty zazwyczaj zawierają szacunkowe ceny budowy a ponadto zawsze najważniejsze parametry techniczne takiej budowli. Jeśli zamawiamy indywidualny projekt, na pewno warto pokusić się dodatkowo o kosztorys swojej budowy i w razie potrzeby doszacować rezerwę w wysokości 10%.

Źródło: uarchitekta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *